EKONOMİ BAKANINDAN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’nin 38. Genel Kurultayına katılan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, burada yaptığı konuşma da Türkiye ekonomisi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bakan Elitaş şu noktalara değindi:
Bu haber 2016-03-10 16:55:53 eklenmiş ve 374 kez görüntülenmiştir.

“ Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ülkemizin terör belasıyla mücadele etmek için ortaya koyduğu büyük çabaların sonucunda Diyarbakır’da, silopi’de, Cizre’de, Şırnak’ta yerleşen ülkemizi bölmek için her türlü yolu yöntemi makul gören bir yapıyla terörist bir yapıyla mücadele ederken, Habur sınır kapısının 31 gün süreyle kapatılmasına neden olmuştur. Habur sınır kapısından günde 2500 tır geçerken bu 31 günlük süre içerisinde en az 75-80 bin tırın geçmediğini görüyoruz.  Bu anlamda ekonomik zarardan söz edebiliriz. Şubat ayı itibariyle de ihracatımızda olumlu bir gelişme var. İhracat zirvesini 2014’de gerçekleştirmiştik. 2015 yılında dünya ihracatında bir düşüş gerçekleşti. Türkiye’nin ihracatında da düşüş gerçekleşmiştir fakat dünya geneline baktığımızda ortalaması daha düşüktür. 2016 yılında ekonomik hedefimiz daha büyük olacak.

 

Değerli arkadaşlar Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya’da bir sıkıntı var. Bir taraftan 24 kasın tarihinde Rusya ile yaşanan sıkıntı diğer taraftan 4 yıldır Güney komşumuz Suriye ile yaşadığımız sıkıntı, 2003 yılından bu yana Irak ile yaşanan olumsuzluklar, İran’a konulan ambargo ve 2008 dünya krizinin etkilerinin hala devam etmesi. 2008’de günümüze kadar Türkiye ekonomisine baktığımız zaman benzer ekonomilerle karşılaştırdığımızda performansı en iyi ekonomiler içerisinde yer aldığını söyleyebiliriz. 2015 yılında Türkiye ekonomisinin büyümesinin %3 seviyede tespit eden İMF ve Dünya markası Dünya Ticaret Örgütü %4 olarak tescillendi. Artık bizim sanayicimiz ve iş adamlarımız artık yakınma değil yekinme zamanıdır. Yani mazeret üretmek değil tam gaz hızla koşmak zorundadır. Her kriz kendi fırsatını beraberinde getirir. Yeter ki o imkanı yakalayalım. Yeter ki o engelleri kaldırabilelim. Teşvikleri teşvik ettiğimiz zaman 2016 yılı fırsat yılı olacaktır. Şu an sayın Cumhur Başkanımız ve Başbakanımız önderliğinde 2016 yılından itibaren yeni farklı ezbere gitmeye başlıyoruz. 2016 yılını Orta Afrika yılı ilan ettik. Yine Güney Amerika’yı sayın Cumhurbaşkanımız ve iş adamlarımızla karış karış dolaşıyoruz. Buradaki amaç oradaki imkanlardan Türk işadamları da yararlansın. Artık dünyada Türk markaları sınıf atlamıştır. Türkiye’nin önümüzdeki süreçte otomotiv yan sanayisinde cazibe merkezi haline geleceğini düşünüyoruz. Hedefimiz ileri teknoloji olmalı. İhracatımızda ileri teknoloji ihracatının az olduğunu görüyoruz. Buradaki amaç bu eksikliğin giderilmesi yönünde olmalıdır. 2011 yılında çıkan Ar-Ge yasasının sonuçlarını istediğimiz düzeyde aldık. Bugün çıkardığımız Ar-Ge yasası ile önümüzdeki süreçte artık Türkiye’nin önümüzdeki süreçte bir başlangıcı olacaktır.” dedi. 

Haber: Meryem HAYTA

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
batiyakasihaber.com
sanalbasin.com yesidir
© Copyright 2017 batiyakasihaber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Medyahost internet Hizmetleri haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA